25/06/2018

Canovate Group, Suudi Arabistan Hac Bakanlığı veri merkezi projesini yaptı

Canovate Group, Suudi Arabistan Hac Bakanlığı veri merkezi projesini yaptı

50 yıllık geçmişiyle %100 Türk firması olan Canovate Group, veri merkezi (data center) ve fiber optik sistemlerindeki teknolojisi ve uçtan uça ürün portföyü ile dünyanın ilk 10 global markası arasında yer alıyor.

Canovate Group tarafından, Suudi Arabistan Hac Bakanlığı’nın veri merkezi (data center) projesi, geçtiğimiz aylarda hayata geçirildi. Projede, enerji verimliği sağlayan soğutma üniteleri, uzaktan erişim sistemi sağlayan EMS ve akıllı priz grupları kullanıldı.

Suudi Arabistan Hac Bakanlığı, yılda 6.5 milyonu bulan ziyaretçilerine en iyi hizmeti sağlayabilmek için bilişim teknolojileri alt yapılarının performans ve verimliliğini yükselterek, Hac yolculuğunun gözetimini kolaylaştırmayı, kontrol etmeyi ve Hac & Umre’ye ilişkin hizmetleri düzenlemeyi hedefledi. Canovate Group’un geçtiğimiz aylarda projeyi tamamlamasının ardından; Hac Bakanlığı veri merkezinde, sıcak – soğuk hava izolasyonuda tamamıyla sağlandı ve herhangi bir kesinti olmaksızın yüksek enerji verimliliği ile proje faaliyet göstermektedir.

Hac Bakanlığı projesi, hangi aşamaların ardından uygulamaya alındı?

Hac Bakanlığı’nın hedeflerine ulaşabilmesi için yüksek kapasiteli bir veri merkezi (data center) gerekiyordu. Hac Bakanlığı sınırlı bir veri merkezi alanına sahip olduğu için de, rack kabin başına en yüksek kapasiteye sahip ve en az alanı kaplayacak bir veri merkezi çözümü talebinde bulunuldu. Kurulacak veri merkezi için temel kriterler, yüksek soğutma kapasitesi, güç verimliliği ve Tier III uyumluluğu oldu.

Projeyi kazanan Canovate tarafından, proje alanına uygun olan altyapı belirlendikten sonra, en yüksek kapasiteyi ve enerji verimliliğini sağlayacak soğuk koridor uygulaması ve DX bazlı inrow soğutma sisteminin kombinasyonu seçildi. Soğuk koridor sistemiyle, soğuk ve sıcak havanın tam olarak ayrışması sağlandı. Bu sayede, soğuk hava dağılımının düzensizliği ve muhtemel sıcak noktalar ortadan kaldırıldı. Sıcaklık, nem, hava akışı, duman vb gibi bütün çevre koşulları ve bütün soğutma, güç, yangın söndürme cihazları, Canovate Veri Merkezi Altyapı Yönetim Sistemi (DCIM) ve Ortam İzleme Sistemi (EMS) çözümleri tarafından kontrol edilmektedir. Bu sayede, veri merkezi içerisinde olası herhangi bir problem meydana geldiğinde, veri merkezi yöneticisine e-mail ve SMS gönderilerek rapor edilmektedir.

Ayrıca, Canovate’in fiber kablo kanalları sistemi, soğuk koridor sisteminin üzerine monte edilerek, bütün giriş ve çıkış yapan fiber kabloların, profesyonel bir şekilde yönetilmesi ve korunması sağlanmaktadır. Canovate ürünleri, sadece fonksiyonel açıdan beklentileri karşılamanın ötesinde, temiz ve yüksek teknolojiye sahip bir görünüm sunmaktadır.